Żeby ci źle z oczu nie patrzyło – pielęgnacja skóry pod oczami

Żeby ci źle z oczu nie patrzyło – pielęgnacja skóry pod oczami

Cienie, przez które nie ukryjesz zmęczenia. Wysuszona i podrażniona skóra, która zaczerwieniona piecze i szczypie. Worki, które dodają dziesięć lat do i tak nieubłagalnie biegnącego już licznika. Choć problemy skóry pod oczami z wiekiem stają się coraz bardziej nieuchronne, można je skutecznie łagodzić lub czasowo nawet się ich pozbyć.

 

Co wpływa na problemy skóry pod oczami?

Problemy skóry pod oczami często mogą być pierwszym sygnałem niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy, stresu dnia codziennego i kiepskich nawyków, w tym żywieniowych. Cienka i wrażliwa skóra w tym miejscu jest podatniejsza na uszkodzenia i często szybciej alarmuje o błędach pielęgnacyjnych czy zaniedbaniach niż skóra w innych miejscach. Jak cienka jest skóra w tym miejscu? Nawet czterokrotnie, w porównaniu do innych rejonów twarzy. Naczynia krwionośnie znajdują się płytko pod skórą i mogą być łatwo widoczne – w przypadku przeciążenia np. nieprzespanej nocy, długiej pracy przed komputerem mogą pojawić się zacienienia, a uwidaczniające się żyłki przybierać barwę od fioletu aż do żółci. Liczne zgromadzenie w okolicach oczu mięśni mimicznych oraz ich niemal nieprzerwaną pracę oznacza, że z każdym mijającym rokiem, szybciej przybliżamy się do pojawienia się zmarszczek mimicznych. Te będą nawet bardziej widoczne, jeżeli skóra pod oczami będzie przesuszona, a dojść do tego może stosunkowo łatwo, ponieważ skóra w tym miejscu uboga jest w gruczoły łojowe, których obecność pomaga utrzymywać odpowiednie jej nawilżenie. Stres, częste przebywanie w zadymionych miejscach lub palenie, a także deprawacja snu lub jego niewłaściwa jakość, złe nawyki żywieniowe, niewłaściwa pielęgnacja np. prowadząca do przesuszenia czy odwodnienie mogą się odbić na niewłaściwym wyglądzie skóry pod oczami. To zazwyczaj wtedy, gdy pojawią nam się worki pod oczami, przesuszenia lub cienie zaczynami szukać jakiegoś remedium – krem na cienie pod oczami lub dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy, który załatwiłby sprawę. W walce z problematycznością skóry pod oczami warto jednak stosować podejście holistyczne – dobry krem pod oczy zadziała najlepiej w połączeniu ze zmianą trybu życia.

  

Problematyczna skóra – worki pod oczami

Do jednych z najczęstszych problemów uwidaczniających się pod oczami należą m.in. obrzęki, często nazywane workami pod oczami. Za tą przypadłością stoją zastoje limfy, które prowadzą właśnie do opuchlizny w tym miejscu. Sprzyjać jej powstawaniu może siedzący tryb życia, ale warunkowana może być także genetycznie. Często pojawia się również z wiekiem, kiedy wraz z naturalnym słabnięciem mięśni, osłabiają się również tkanki wokół oka. Czasami worki pod oczami występują w towarzystwie chorób, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli ich pojawienie się jest martwiące. Naturalna pielęgnacja, taka jak np. bio kosmetyki, doskonale poradzi sobie z obrzękami. Kosmetyki naturalne, aby móc skutecznie walczyć z workami pod oczami powinny zawierać w swoim składzie np. witaminę C, która sprawdza się w ograniczaniu obrzęku. Jak aplikować krem pod oczy? Wbrew pozorom sama czynność wmasowywania kremu może być bardzo istotna. Masaż podczas smarowania może pomóc odblokować naczynka limfatyczne, a chłód np. metalowego aplikatora pomaga zmniejszyć obrzęk. Dobrym rozwiązaniem jest krem pod oczy z aplikatorem, jak w przypadku naszego Eye Compost z serii kosmetyków Eco by Sonya Driver. W swoim składzie zawiera m.in. wspomnianą wcześniej witaminę c, a także kwas hialuronowy, który łagodzi i nawilża czy spirulinę, która bogata jest w witaminy, minerały i białka. Do kremu dołączony jest aplikator jadeitowy, który pomaga przeprowadzać chłodzącą i masującą aplikację kremu.

  

Wyjście z cienia – jak pożegnać się z cieniami pod oczami?

Zasinienia pod oczami, inaczej nazywane cieniami, również mogą mieć podłoże genetyczne, ale wiążą się często także ze zmęczeniem czy niewystarczającym snem. Niewłaściwa dieta, palenie lub korzystanie z innych używek, a także niewłaściwa ochrona przed słońcem mogą również wpłynąć na ich powstanie. Czym właściwie są cienie, często potocznie nazywane efektem oczu pandy? Czasami wiążą się one z czasowym zastojem limfy, np. po nieprzespanej i stresującej nocy. Czami na ich obecność wpływ mogą mieść czynniki genetyczne, które determinują rozmieszczenie naczyń krwionośnych, ich ewentualną kruchość czy rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, które mogą wpływać na widoczność cieni. Czasami efekt cieni może się utrzymywać przez niezabezpieczoną ekspozycję skóry na słońce. Najlepszy krem pod oczy musi zawierać składniki, których działanie w walce z cieniami zostało potwierdzone. Krem pod oczy na cienie z naturalną spiruliną, która pomoże rozjaśniać i maskować cienie, będziesz skutecznym rozwiązaniem, ale podstawą powinna być witamina C lub K, które obkurczają naczynka, zmniejszając efekt cieni, a dodatkowo działają także rozjaśniająco. Warto jednak wziąć pod uwagę również to, że cienie pod oczami mogą pojawić się w przebiegu niektórych chorób np. nadciśnienia, atopowego zapalenia skóry czy niedoczynności tarczycy. Konsultacja lekarska pomoże ustalić, czy sińce pod oczami są naturalnym zjawiskiem lub czy może współtowarzyszą innym objawom.

  

Krem pod oczy przeciwzmarszczkowy

Wraz z mijającym czasem, nasza skóra traci elastyczność, a na jej powierzchni pojawiają się bruzdy. Skóra wokół oczu jest tym rejonem, w którym możemy odnaleźć nasze pierwsze zmarszczki – już nawet w 25 r.ż. Zmarszczki mimiczne – nazwa pochodzi od mięśni mimicznych twarzy znajdujących się w tych okolicach, których codzienna praca jest bardzo intensywna. Zazwyczaj pojawiają się wraz z naturalnym zmianami związanymi ze starzeniem się. Za ich wypełnienie odpowiada zwykle woda, która odbudowywana i utrzymywana w naskórku uelastycznia wygląd skóry. Z czasem skóra jednak traci te możliwości. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy powinien zawierać w sobie m.in. witaminę C i A, B3 czy kwas hialuronowy, a aby opóźnić ich nieuchronne pojawienie się warto dbać regularnie o nawilżenie skóry, nawet już po 20 r.ż.

 

Jak wybrać dobry krem pod oczy i kto powinien go stosować?

 

Dobry krem pod oczy czy serum pod oczy łączy w sobie składniki, które pomogą zarówno w problemie worków, cieni czy podrażnień. Wspomniana już witamina C ma zastosowanie w kilku problemach skóry pod oczami, dlatego jej właściwości mogą być szeroko stosowane. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki ekologiczne, które są często bogate w naturalne składniki doskonale sprawdzające się w walce z problematyką skóry pod oczami. Warto pamiętać również, że zmarszczki mimiczne czy worki lub wysuszenie i podrażnienie skóry pod oczami nie są problemami, z którymi mierzą się wyłącznie kobiety bądź osoby w średnim wieku. Problemy te oczywiście mogą być związane z wiekiem, ale mogą być również przejściowo związane z np. trybem życia lub zaniedbaniami. Odpowiednio dobrany krem, z właściwym składem pomoże z obrzękiem i przesuszeniami. Warto także pamiętać, że nie ma znaczenia, czy stosujemy krem pod oczy dla mężczyzn lub kobiet – najważniejszy jest skład substancji aktywnych, które regulują pracę naszej skóry.