Jakie korzyści niesie ze sobą olejowanie włosów?
Olejowanie to niedoceniony zabieg na włosy. To najlepsze co możemy im dać! Dzięki dobroczynnym składnikom olejów włosy stają się mocniejsze, pełne blasku, elastyczne, sprężyste i bardziej odporne na zniszczenia powodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak: wysoka temperatura, promieniowanie UV, suche powietrze i wiele innych. Aby olejowanie miało sens trzeba zadbać również o pozostałe elementy pielęgnacji, głównie o dobór odpowiednich kosmetyków, prawidłowe mycie włosów, zabezpieczanie przed uszkodzeniami.
Olejowanie - przepis na piękne włosy?
Dzięki olejowaniu włosy będą:
- bardziej elastyczne;
- zregenerowane;
- nabiorą blasku;
- bardziej odporne na uszkodzenia.
Ważne jest aby stosować olej odpowiadający porowatości włosów. Chodzi tutaj o możliwość przeniknięcia oleju przez osłonkę otulającą włos, którą budują łuski. Zatem rozchylenie łusek, czyli porowatość włosa będzie decydowało o przejściu przez osłonkę oleju lub pozostanie go na powierzchni włosa. Możemy wyróżnić trzy rodzaje olejów. Oleje wnikające, składają się z małych cząsteczek i nie są w stanie przejść przez łuski przylegające do włosa, pozostają na jego powierzchni. Jaki to wniosek? Te oleje będą idealne dla włosów niskoporowatych. Oleje niewnikające składają się z dużych cząsteczek i idealnie wypełniają przestrzenie pomiędzy rozchyloną łuską a włosem. Będą one zbawieniem dla włosów wysokoporowatych. Oleje półwnikające składają się ze średniej wielkości cząsteczek i będą łączyły właściwości olejów dla nisko i wysokoporowatych włosów.
Metody olejowania
- Olejowanie na sucho: olej nakładamy na suche włosy
- Olejowanie na mokro: na zwilżone wodą włosy nakładamy olej
- Olejowanie na podkład: np. na żel aloesowy
Olejowanie rób zawsze przed myciem głowy, nakładaj olej od ucha w dół. Przed myciem pamiętaj o nałożeniu odżywki na włosy, żeby zemulgować olej. Olejowanie staraj się robić raz w tygodniu dla jak najlepszych efektów.
Jak długo trzymać olej na włosach i jak często je olejować?
Minimalny czas to 1-2 h przed myciem. Olej można zostawić także na noc, najlepiej spróbować każdej metody i wybrać tą najlepszą dla naszych włosów. Olejowanie najlepiej wykonywać chociaż raz w tygodniu. Niektóre włosy lubią być olejowane częściej, nawet co każde mycie.
Emulgowanie oleju
Emulgowanie oleju oznacza umycie włosów odżywką po zakończeniu olejowania włosów. Olej i odżywka łączą się ze sobą, czyli emulgują. Ten sposób pozwala na bezproblemowe usunięcie oleju z włosów, jednocześnie nie przesuszając i nie niszcząc ich. Pierwszym krokiem jest namoczenie naolejowanych włosów i odciśnięcie nadmiaru wody z włosów. Drugi krok to nałożenie maseczki/odżywki najlepiej emolientowej na około 20 - 30 minut. Podczas procesu emulgowania nałożona maska rozpuszcza olej i stają się jednolitą konsystencją. Maska wzmacnia działanie oleju. Ostatnim krokiem jest umycie skóry głowy szamponem. Piana, która spływa po długości włosów zmywa resztki oleju i maski. Ostatni krok to spłukanie włosów letnią wodą.
Podsumowując aby wykonać zabieg olejowania włosów trzeba wykonać test porowatości włosów i dobrać przy tym odpowiedni olej. Z tą wiedzą śmiało można rozpocząć przygodę z olejowaniem i cieszyć się zadbanymi włosami.