Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Na proces starzenia wpływa naprawdę wiele czynników. Poprzez genetykę aż po styl życia i pielęgnację. Początkowo na twarzy pojawiają się pojedyncze linie, następnie zmarszczki, a na końcu następuje utrata objętości skóry. Oczywiście procesu starzenia nie da się uniknąć, natomiast można go spowolnić. Styl życia oraz odpowiednia pielęgnacja będzie kluczem do utrzymania młodego wyglądu skóry jak najdłużej. Warto poznać wszystkie cenne wskazówki i zapobiegać szybkiemu starzeniu się skóry!

Na czym polega starzenie się skóry?

Spadek metabolicznej aktywności komórek, niskie zdolności regeneracyjne organizmu i większa podatność na stres oksydacyjny jest związana z naturalnymi procesami starzenia się. Na stan naszej skóry mają wpływ czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Ekspozycja na promieniowanie UV również gra tu dużą rolę. Duży wpływ ma również bogata mimika twarzy, która jest czynnikiem przyspieszającym powstawanie zmarszczek.

Podział starzenia skóry

- wewnętrzne - chronologiczne, na skutek upływającego czasu, dotyczy każdego organizmu, zależy od czynników genetycznych, fizjologicznych i chorobowych np. związane ze zmianami hormonalnymi, niedoborami witaminowymi;

- zewnętrzne - zależne od czynników środowiskowych: promieniowania UV, zanieczyszczeń, tytoniu, stresu, nieprawidłowej pielęgnacji.

Objawy starzejącej się skóry

- cienka “pergaminowa” skóra;

- przebarwienia;

- zmiana kolorytu;

- nadmierna suchość;

- zmarszczki;

- utrata elastyczności i jędrności;

- nadmierne rogowacenie.

Jakie procesy zachodzą?

Następuje ubytek kolagenu oraz elastyny. Wapnienie i rozpad włókien elastynowych. Następują zmiany w strukturze kolagenu - skupiony w niejednorodnych pęczkach. Dochodzi do ubytków kwasu hialuronowego, jego zawartość od 25 do 50 roku życia spada o około 50%. Przez ubytki kwasu hialuronowego skóra staje się odwodniona. Gruczoły łojowe są mniej aktywne i przez to problem przesuszania skóry jest nasilony oraz zmniejsza się pH skóry.

Powstają uszkodzenia struktur białkowych i lipidowych naczyń krwionośnych. Naczynia włośniczkowe stają się mniej elastyczne, usztywniają się i łatwiej ulegają pęknięciu - powstają teleangiektazje oraz może dojść do utrwalenia się rumienia. Następują również zmiany pigmentacyjne, które nazywane są plamami starczymi, wątrobowymi, soczewicowatymi. Dzieje się tak przez zaburzony proces melanogenezy oraz nieregularne rozmieszczenie melanocytów, które niekiedy mogą się grupować. Nasilenie zmian pigmentacyjnych związane jest najczęściej z wieloletnią ekspozycją słoneczną przy jednoczesnym braku ochrony UV.

Dochodzi do opadania i zaniku tkanek. Wraz z wiekiem usta tracą swoją jędrność i objętość, zaciera się ich kontur, nad górną wargą pojawiają się drobne zmarszczki. Kąciki ust opadają i zaczynają pojawiać się tak zwane zmarszczki marionetki. Po 55 roku życia w wyniku sił grawitacji i ubytku tkanki tłuszczowej i mięśniowej skóra znacznie opada i wydaje się, że jest jej bardzo dużo, pojawia się tzw. dolina łez oraz zmienia się kształt podbródka.

Jak spowolnić ten proces?

Jest wiele czynników wpływających na skórę wobec których jesteśmy bezradni. Warto jednak podjąć się odpowiednich działań, które przy regularności i systematyczności będą wpływać na młodszy wygląd naszej skóry. Wystarczy unikać źródeł zewnętrznych, które mają negatywny wpływ. Chodzi tutaj o unikanie ekspozycji na słońce oraz codzienne używanie kremu z filtrem. Nie palić papierosów i zadbać o właściwą dietę. Nawodnienie organizmu też jest bardzo istotne, więc warto pić odpowiednią ilość wody w celu nawilżenia skóry od wewnątrz. Należy zadbać również o równowagę emocjonalną, zapanować nad stresem oraz wprowadzić do życia codzienną aktywność fizyczną. Ważna jest również higiena snu. Dobór odpowiedniej pielęgnacji również będzie zbawienny i pomocny w spowolnieniu procesu starzenia się skóry.

Czemu sucha skóra jest istotnym problemem procesu starzenia?

- podatność suchej skóry jest dużo większa na powstawanie zmarszczek;

- osłabiona bariera hydrolipidowa skóry to obniżenie zawartości ceramidów i przyczynia się to do nasilonych objawów przesuszenia;

- sucha skóra jest nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne i prowadzi do nawracania stanów zapalnych;

- nasila wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych oraz stresu oksydacyjnego;

- objawy suchej skóry szczególnie są dotkliwe w okresie okołomenopauzalnym, wskutek nagłego spadku poziomu estrogenów.

Jak już wiadomo najważniejsza jest zmiana trybu życia i przestrzegania wszelkich zaleceń. Sporadyczne stosowanie tych wskazówek niestety nie będzie efektywne. Trzeba być skrupulatnym w swoich działaniach, dbać o dietę, pielęgnacje, nawodnienie oraz aktywność fizyczną. To wszystko pozwoli zachować młody wygląd skóry na długie lata!

Product added to compare.