Czyszczenie pędzli do makijażu
Używamy naszych pędzli do makijażu każdego dnia - czasem nawet po kilka razy. Niestety, dla większości osób częste użytkowanie nie równa się częstemu czyszczeniu. Pędzle do makijażu, które nie są regularnie myte, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości i zatykania porów. Dzieje się tak, ponieważ resztki produktów osiadłych na pędzlach zawierają także brud i bakterie, które są szkodliwe dla naszej wrażliwej skóry. By tego uniknąć, pędzle do makijażu należy regularnie czyścić. W jaki sposób?
Jak czyścić pędzle do makijażu?
Regularne, głębokie czyszczenie pędzli do makijażu jest konieczne, aby dotrzeć do najgłębszych zakamarków ich włosia, które mogą stanowić podłoże dla rozwoju bakterii. Warto jednak dbać o swój sprzęt nie tylko ze względów higienicznych. Usuwając wszystkie zanieczyszczenia z pędzla, włosie będzie mogło poruszać się po skórze swobodniej, i tym samym skuteczniej rozprowadzać użyty produkt. Zatem, jak czyścić pędzle do makijażu?
Mycie pędzli do makijażu
W pierwszej kolejności opłucz włosie pędzla pod letnią wodą. Umyj tylko włosie, pozostawiając uchwyt i okucie suche, aby przedłużyć jego żywotność. Jeśli okucie (metalowa część) doświadczy działania wilgoci, klej może się poluzować i doprowadzić do rozpadu konstrukcji. Kolejnym krokiem jest dodanie odrobiny szamponu dla dzieci, żelu do mycia twarzy lub delikatnego środka dedykowanego czyszczeniu pędzli do makijażu. Należy pokryć nimi włosie i delikatnie je pocierać, aż do rozpuszczenia pozostałości po używanych wcześniej produktach. Gdy uznamy, że już czas, możemy nasz pędzel opłukać pod bieżącą wodą. W zależności od stopnia zabrudzenia włosia, może być konieczne powtórzenie czynności.
Suszenie pędzli do makijażu
Jeśli nasze pędzle do makijażu są już całkowicie czyste, możemy przejść do procesu suszenia. Należy pamiętać, żeby nie robić tego przy pomocy suszarki do włosów lub w pobliżu kaloryfera - jeśli włosie nie wyschnie w sposób naturalny, może stracić swój kształt i się napuszyć. Zatem, jak suszyć pędzle do makijażu? W tym celu połóżmy je na ręczniku papierowym, formując mokre włosie w oczekiwany kształt. Im gęstszy pędzel, tym dłużej trwa jego suszenie - czasem nawet całą noc. Unikaj suszenia pędzli w pionie, ponieważ woda może dostać się do okucia niszcząc trzonek i powodując wypadanie włosia.
Jak często myć pędzle do makijażu?
Gdy kwestia techniki została wyjaśniona, pozostaje jeszcze poruszyć jedną rzecz: jak często myć pędzle do makijażu? Nadmierne czyszczenie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, niszcząc nasze narzędzia i osłabiając ich funkcjonalność. Zbyt rzadkie mycie pędzli natomiast, może przyczynić się do pogorszenia stanu naszej cery, pojawienia się podrażnień, uczuleń i wyprysków.
Częstotliwość mycia pędzli do makijażu uzależniona jest od rodzaju kosmetyków, do jakich ich używamy. Pędzle do podkładu, korektora, pomadki, kremu BB, czy też innych produktów o kremowej lub płynnej konsystencji powinny być myte po każdym użyciu. Narzędzia do rozprowadzania pudru, różu, bronzera, cieni do powiek czy jakichkolwiek kosmetyków sypkich można na spokojnie czyścić około 2-3 razy w miesiącu.