Technika Gua Sha | Czym jest i dlaczego warto?
Choć o Gua Sha głośno zrobiło się stosunkowo niedawno, w tradycyjnej medycynie chińskiej pojęcie to funkcjonuje już od wieków. Wspomniana technika oparta jest na masażu wykonywanym przy pomocy specjalnego kamienia - najczęściej jadeitu lub kwarcu. Z czego wynika jego rosnąca popularność? Czym dokładnie jest technika Gua Sha i jak ją poprawnie wykonać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest Gua Sha?
Wśród społeczeństwa utarło się przekonanie, że termin Gua Sha odnosi się wyłącznie do specjalnej płytki, którą wykonuje się masaż twarzy. Nic bardziej mylnego! Gua Sha to pradawna, chińska metoda leczenia i pielęgnacji ciała, która polega na delikatnym “skrobaniu” skóry przy pomocy narzędzi z kamieni naturalnych. Podczas zabiegu, na ciele mogą powstawać charakterystyczne czerwone plamy, które są następstwem naciskania na napięte i obolałe miejsca. Masaż Gua Sha można wykonywać tak naprawdę wszędzie - na twarzy, szyi, ramionach, plecach, a nawet brzuchu i nogach.
Skąd wywodzi się masaż Gua Sha?
Gua Sha to technika masażu, która jest przekazywana w kulturze dalekowschodniej z pokolenia na pokolenie. Historia tej metody jest ściśle związana z rozwojem chińskiej filozofii i medycyny, opartej na zachowaniu równowagi między elementami yin i yang w ciele ludzkim. Zabieg Gua Sha ma na celu oczyszczenie meridianów oraz usprawnienie i odblokowanie przepływu energii życiowej, co prowadzi do wyrównania homeostazy organizmu.
W przeszłości metoda ta była szeroko stosowana w całej Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Wietnamie. Co ciekawe, nie przez zawodowych medyków, lecz zwykłych ludzi. Współcześnie Gua Sha w pierwszej kolejności spopularyzowała się w Chinach, a następnie na całej kuli ziemskiej.
Czym wykonuje się masaż Gua Sha?
Masaż Gua Sha wykonuje się przy użyciu specjalnej płytki o tej samej nazwie. Płytka Gua Sha jest zazwyczaj stworzona z naturalnego kamienia, takiego jak jadeit lub różowy kwarc. Pierwszy z nich kojarzony jest z młodością, witalnością i siłą. Różowy kwarc z kolei okrzyknięto kamieniem miłości - w kontekście miłości do samego siebie. Na rynku znaleźć można także wyroby z ametystu i awenturynu. Kształt płytki Gua Sha łudząco przypomina serce.
Jak wykonać masaż Gua Sha?
Istnieje pewna podstawowa zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać podczas wykonywania masażu Gua Sha. Zabieg ten powinien być przyjemny i bezbolesny - siłę nacisku płytki należy dostosować do swoich osobistych preferencji. Warto mieć też na uwadze, że różne obszary ciała, a w szczególności twarzy, wymagać będą różnej siły nacisku. Ruchy Gua Sha powinny zatem zmieniać się i dostosowywać do masowanej okolicy.
Technika masażu Gua Sha
Przed rozpoczęciem masażu Gua Sha, twarz należy dokładnie oczyścić z sebum i makijażu za pomocą ulubionego żelu lub pianki. Następnie na skórę aplikujemy wybrany olejek, serum bądź krem, aby zapewnić odpowiednią śliskość podłoża i uniknąć nieprzyjemnego tarcia podczas zabiegu.
Zaleca się rozpoczęcie masażu od szyi, wykonując posuwiste ruchy w kierunku szczęki, aby odblokować przepływ limfy. Masaż policzków wykonuje się od środka na zewnątrz, a żuchwę powinno się traktować wgłębieniem na płytce, przesuwając nią od środka brody w kierunku ucha. Masaż okolic ust wykonujemy krótszym bokiem płytki, a brwi i górnej powieki stroną z wgłębieniem. Zabieg na czole należy wykonywać od dołu do góry przy pomocy dłuższego boku kamienia.
Masaż twarzy techniką Gua Sha można wykonywać nawet codziennie. W zależności od potrzeb skóry, regularność tego zabiegu można zredukować do 2-3 razy w tygodniu. Warto pamiętać, że konsekwencja jest kluczowa dla osiągnięcia oczekiwanych efektów.
Gua Sha | Dodatkowe wskazówki
Podczas wykonywania automasażu płytką Gua Sha należy stosować ruchy odśrodkowe, czyli prowadzące od środka twarzy na zewnątrz, w kierunku węzłów chłonnych. Każdy ruch powinien być powtórzony minimum 10 razy, a cała sesja powinna trwać od pięciu do około piętnastu minut. Ważne jest, aby wykonywać ruchy w tym samym kierunku i zwrócić szczególną uwagę na systematyczność wykonywania masażu. Zabiegu nie zaleca się wykonywać na cerze naczynkowej, ze zdartym lub poranionym naskórkiem, a także w przypadku stanów zapalnych lub poparzenia skóry. Po zakończeniu masażu techniką Gua Sha opcjonalnie można nałożyć maskę w płachcie.
Zalety masażu Gua Sha
Gua Sha działa poprzez stymulowanie przepływu krwi i chłonki. W wyniku masażu skóra otrzymuje więcej tlenu i składników odżywczych, co z kolei przekłada się na jej lepszą kondycję i zdrowy wygląd. Pobudzenie krążenia skutkuje zatem dogłębnym odżywieniem skóry, jej wzmocnieniem i poprawą elastyczności. Co więcej, stymulując przepływ krwi zachęcamy nasz organizm do usunięcia z niego toksyn - szkodliwych substancji osłabiających ciało i skórę. Warto również wspomnieć, że stosowanie techniki Gua Sha przyczynia się do powstania równowagi energetycznej organizmu.
Stymulacja przepływu krwi i chłonki poprzez masaż Gua Sha ma jeszcze inne zalety. Poprzez pobudzenie krążenia poprawia się elastyczność oraz jędrność skóry, a także wzrasta produkcja kolagenu, dzięki czemu już po kilku zabiegach zauważyć można znaczne spłycenie zmarszczek. Mówiąc wprost, masaż Gua Sha działa na zasadzie liftingu - poprawia kontury twarzy i niweluje niedoskonałości.
Gua Sha pomaga również w zmniejszeniu cieni i opuchlizny wokół oczu. W przypadku cieni, często mamy do czynienia z obrzękiem, który powstaje w wyniku nagromadzenia się płynów w tkankach. Masaż gua sha pozwala na poprawę mikrokrążenia krwi i limfy, co pomaga zmniejszyć powstałą opuchliznę. Dodatkowo, stymulacja obszaru pod oczami może poprawić ukrwienie skóry, a co za tym idzie - wygładzenie drobnych zmarszczek, tzw. kurzych łapek. Warto także dodać, że Gua Sha poprawia koloryt skóry. Regularne stosowanie tej metody może spowodować, że stanie się ona bardziej rozświetlona i zdrowa.
Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że masaże Gua Sha pozwalają na rozluźnienie napięć mięśniowych. Dzięki temu, że podczas zabiegu wykonywane są ruchy masujące, możliwe jest zmniejszenie napięcia i odprężenie skóry. Odpoczynek mięśni jest ważny nie tylko ze względów kosmetycznych, ale również zdrowotnych. Przeciążone mięśnie mogą prowadzić do bólu i sztywności, co z kolei wpływa na nasze samopoczucie. Masaż Gua Sha pomaga ciału wejść w stan relaksu, dzięki czemu jesteśmy w stanie się wyciszyć i odpocząć po długim dniu.
Podsumowując, masaże Gua Sha są skuteczną i bezpieczną metodą pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała. Regularne stosowanie tej techniki może pozytywnie wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie. Obok Gua Sha z pewnością nie można przejść obojętnie. A czy Ty, już próbowałaś tej techniki?