Jak pozbyć się wągrów? | Poradnik

Kto z nas nie marzy o pięknej, pozbawionej niedoskonałości cerze? Niestety, wskutek wielu różnych czynników - od genetyki, aż po nieprawidłową dietę - na naszych twarzach mogą od czasu do czasu gościć nieestetyczne wągry. Ciemne punkty potrafią skutecznie obniżyć pewność siebie, a niekiedy nawet prowadzić do przykrych kompleksów. Jak więc z nimi walczyć? Jak pozbyć się wągrów i jak im zapobiegać? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

1. Czym są wągry?
    1.1 Jakie są rodzaje zaskórników?
2. Jak powstają wągry?
    2.1 Co zwiększa ryzyko powstawania zaskórników?
3. Czy wągry można wyciskać?
4. Jak pozbyć się wągrów?
    4.1 Oczyszczanie twarzy w walce z wągrami
    4.2 Peeling twarzy kontra wągry
5. Zabiegi na wągry u kosmetyczki
    5.1 Oczyszczanie manualne
    5.2 Peelingi
    5.3 Mikrodermabrazja
6. Jak pozbyć się wągrów? | Podsumowanie

Wągry | Co to takiego?

Wągry to potoczne określenie na zaskórniki - niepożądane zmiany skórne występujące pod postacią białych lub czarnych kropek. Zazwyczaj są zmorą osób o cerze problematycznej, jednak w wyniku zaniedbania mogą pojawić się także u ludzi ze skórą, na której nie często uwidaczniają się niedoskonałości. Największe skupiska wągrów zwykle pojawiają się w sferze T - na nosie, czole i brodzie. Ze względu na dużą ilość gruczołów łojowych, często widać je także na policzkach, klatce piersiowej oraz plecach.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki - a więc nasze wągry - można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. zaskórniki zamknięte. Charakteryzuje je niewielki rozmiar i biały kolor. Zazwyczaj uwidaczniają się po drobnym naciągnięciu skóry, jednak mogą występować także w formie małych wyprysków, które są doskonale wyczuwalne pod palcami. Zaskórniki zamknięte są objawem trądziku zaskórnikowego, który bardzo często dotyka osoby w młodym wieku.

Drugą grupą wągrów są zaskórniki otwarte. Występują pod postacią charakterystycznych, czarnych kropek na skórze. Zazwyczaj wydobywa się z nich tłusta wydzielina (masa łojowo-rogowa), która - w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji - może po czasie doprowadzić do powstawania krostek lub nawet ropnych torbieli.

Jak powstają wągry?

Nasza skóra posiada zdolność do naturalnej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi poprzez wydzielanie sebum (łój skórny). Niestety, niepoprawne oczyszczanie twarzy powoduje zaleganie wytworzonego łoju, przez co zaczyna on - razem z bakteriami i zanieczyszczeniami - zapychać ujścia mieszków włosowych. Wówczas naturalny proces złuszczania naskórka zostaje zaburzony, a skóra nie jest w stanie funkcjonować tak, jak wcześniej. W efekcie, na miejscu zapchanych porów zaczynają powstawać zaskórniki.

Zaskórniki zamknięte, a więc białe wągry, kumulują się pod skórą. Dzieje się tak zazwyczaj gdy to same ujścia gruczołów łojowych zostaną zablokowane - czy to przez nadmiar sebum, czy zrogowaciały naskórek. Czarne wągry z kolei (zaskórniki otwarte) zwykle są wynikiem osadzenia się łoju w porach skóry. Wydzielina ta po dłuższym kontakcie z powietrzem zaczyna się utleniać, zmieniając swój kolor na charakterystyczną czerń.

Co zwiększa ryzyko powstawania zaskórników?

  • Posiadanie cery tłustej lub mieszanej.
  • Zmaganie się z zaburzeniami hormonalnymi.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.
  • Używanie produktów źle dobranych do typu cery.
  • Stosowanie kosmetyków zawierających alkohol etylowy.
  • Niepoprawna pielęgnacja skóry twarzy lub jej zaniedbywanie.
  • Źle zbilansowana dieta (z przewagą produktów słodkich, tłustych oraz przetworzonych).

Czy można wyciskać wągry?

Pytanie to bardzo często przewija się na różnego rodzaju forach i stronach tematycznych. Jak to jest w końcu z tymi zaskórnikami? Czy wągry można wyciskać, czy też nie?

Jeżeli dążymy do pięknej i nieskazitelnej cery w przyszłości, to absolutnie nie powinniśmy wyciskać aktualnie widniejących na niej zaskórników. Dlaczego? Pierwszym powodem jest fakt, że mechaniczna ingerencja w zmiany skórne może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Wyciskaniu często towarzyszy krew i ropa - jest to oznaka, że skóra została uszkodzona. Znajdujące się na niej bakterie tylko czekają, aż będą mogły w tym miejscu rozwinąć infekcje, po których mogą pozostać niemożliwe do usunięcia blizny. Warto wspomnieć, że następstwem wyciskania zaskórników są często nieestetyczne dziury po wągrach, a sama czynność jest dość bolesna.

Samodzielne wyciskanie wągrów nie jest zatem zalecane. Podejmując się tego zadania możemy wyrządzić sobie dużą krzywdę. Czynność ta nie pomoże ograniczyć ilości wydzielanego łoju, nie sprawi także, że pory przestaną się zatykać. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wykonać manualne oczyszczanie, to wyciskanie zaskórników powinniśmy powierzyć doświadczonej kosmetyczce.

Jak pozbyć się wągrów?

Przejdźmy do meritum: jak pozbyć się wągrów? Choć niepozorne, zaskórniki mogą okazać się prawdziwym utrapieniem i nawracać co jakiś czas. Już na samym wstępie warto sobie uświadomić, że walka z nimi w wielu przypadkach okazuje się procesem długotrwałym. Dobrze jest więc uzbroić się w duże pokłady cierpliwości.

Oczyszczanie twarzy w walce z wągrami

Oczyszczanie to pierwszy i jeden z ważniejszych kroków w procesie pozbywania się zaskórników. Jak zostało wspomniane wcześniej, wągry powstają wskutek zalegania sebum i zanieczyszczeń w porach skóry. Kluczowe jest zatem regularne mycie twarzy i usuwanie z niej resztek makijażu oraz wcześniej użytych kosmetyków. Jak to robić?

Ważna jest prawidłowa rutyna pielęgnacyjna. Skórę twarzy powinniśmy oczyszczać przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Kluczowy jest przy tym dobór właściwych produktów myjących. W przypadku zaskórników, dobrze jest postawić na naturalne kosmetyki do mycia twarzy, które nie będą jej dodatkowo podrażniać. Jeżeli na co dzień nosimy makijaż, to nasz wieczorny rytuał pielęgnacyjny powinniśmy zaczynać od jego dokładnego usunięcia - pomocne w tym będzie dobre mleczko do demakijażu lub płyn micelarny.

Po zakończeniu demakijażu możemy przystąpić do oczyszczania właściwego. W tym celu korzystamy z dedykowanego produktu do mycia twarzy - na przykład pod postacią żelu lub pianki. Niewielką ilość produktu nakładamy na zwilżoną powierzchnię skóry i wmasowujemy okrągłymi ruchami. Dla lepszego efektu możemy sięgnąć po specjalne szczoteczki lub rękawice myjące. Po chwili całość dokładnie zmywamy letnią wodą i nakładamy tonik do twarzy, aby przywrócić jej właściwe pH.

Przedstawiona wyżej rutyna pielęgnacyjna to absolutne minimum, które należy wykonywać aby pozbyć się zaskórników. Wskazane jest jednak rozbudowanie jej o kolejne kroki i produkty - m.in. sera do twarzy, czy też kremy nawilżające - dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia skóry reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu wydzielają one mniejszą ilość sebum, tym samym chroniąc pory przed zapchaniem.

Peeling twarzy kontra wągry

W walce z uciążliwymi zaskórnikami warto uwzględnić proces złuszczania naskórka. Peeling twarzy jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na wągry - pozwala dogłębnie oczyścić skórę, pozbyć się jej martwych komórek i pozostałych zanieczyszczeń. Co ciekawe, regularne wykonywanie wspomnianego zabiegu - zaleca się, aby przeprowadzać go dwa razy w tygodniu - zmniejsza pory, dzięki czemu są one mniej podatne na gromadzenie w nich sebum. Peeling twarzy powinien zatem być pozycją obowiązkową na naszej liście rzeczy do zrobienia, jeśli chcemy pozbyć się wągrów i zapobiegnąć ich powrotowi.

Zabiegi na wągry u kosmetyczki

Oczyszczanie manualne

Jeśli chcemy przyspieszyć efekty naszej domowej walki z zaskórnikami, możemy udać się na profesjonalny zabieg do wykwalifikowanej kosmetyczki. Jednym z takich zabiegów jest wspomniane wcześniej w artykule oczyszczanie manualne. Mówiąc wprost, polega ono na wyciskaniu wągrów z porów skóry. W pierwszej kolejności na twarz nakładany jest peeling, którego zadaniem jest pozbycie się zanieczyszczeń. Następnie, kosmetyczka aplikuje specjalny preparat rozszerzający pory. Niektóre salony jako alternatywę stosują ciepłą parę wodną, która daje podobny efekt do wspomnianego wcześniej produktu.

Sam zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. W czasie jego trwania specjalista przy pomocy różnych przyrządów wyciska otwarte zaskórniki, doprowadzając do oczyszczenia porów. Czasami posługuje się nawet sterylną igłą, aby uszkodzić powłokę wągra i wycisnąć jego zawartość. Cały zabieg zazwyczaj kończy się nałożeniem kremu łagodzącego podrażnienia na twarz.

Peelingi

Jeśli chodzi o zaskórniki, to wykonany fachowo peeling kawitacyjny również może okazać się skutecznym sposobem walki z nimi. Zabieg ten polega na delikatnym oczyszczeniu twarzy przy pomocy fal dźwiękowych. Wspomniane fale rozdrabniają zanieczyszczenia znajdujące się w skórze, dzięki czemu stają się one łatwe do usunięcia. Peeling kawitacyjny jest polecany przede wszystkim posiadaczom cery wrażliwej.

Nieco mocniejszą alternatywą tego zabiegu są wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne. Wykonuje się je przy pomocy różnych kwasów: kwasu migdałowego, salicylowego, glikolowego czy pirogronowego. Rodzaj użytej substancji dobierany jest indywidualnie do rodzaju cery i potrzeb klienta.

Mikrodermabrazja

Do zabiegów na wągry możliwych do wykonania u kosmetyczki możemy zaliczyć także mikrodermabrazję. Procedura ta, zwana także mikrodermabrazją diamentową, polega na złuszczaniu naskórka twarzy przy pomocy specjalistycznej głowicy pokrytej drobinami diamentu. Po zabiegu skóra jest mocno podrażniona i może nawet goić się przez kilka dni. Nie zaleca się jego wykonywania osobom z cerą wrażliwą lub naczynkową.

Jak pozbyć się wągrów? | Podsumowanie

Niezależnie od wieku i rodzaju cery, zaskórniki mogą pojawić się także na Twojej skórze. Choć przyczyn ich powstania jest naprawdę wiele - od predyspozycji genetycznych, poprzez zmiany hormonalne, aż po źle dobrane produkty pielęgnacyjne - to rozwiązanie na nie jest tylko jedno. Prawidłowa pielęgnacja twarzy, składająca się przede wszystkim z zabiegu oczyszczania, złuszczania naskórka i nawilżania skóry, to jedyna słuszna metoda walki z nieestetycznymi wągrami. Ich samodzielne wyciskanie może zakończyć się bliznami, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić. Warto też już na samym wstępnie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pozbycie się zaskórników nie następuje z dnia na dzień - kluczem jest tutaj konsekwencja i prawidłowa rutyna pielęgnacyjna.

Product added to compare.