Wakacyjna ochrona - kosmetyki z filtrem uv
Pomimo niezaprzeczalnych korzyści, zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych płynących z ekspozycji naszego ciała na słońce, promieniowanie ultrafioletowe niesie ze sobą także zagrożenia. Z pomocą przychodzą nam filtry UV, które są substancjami z właściwościami pochłaniającymi lub odbijającymi promieniowanie ultrafioletowe, dzięki czemu stają się niezastąpionymi przyjaciółmi i obrońcami naszej skóry i włosów w intensywnym okresie letnim.
Dlaczego stosujemy kosmetyki z filtrem UV?
Niekontrolowane i zbyt długie przebywanie na słońcu może skutkować długotrwałymi przebarwieniami skóry, oparzeniami słonecznymi, zwiększać szansę na rozwój nowotworów, przyspiesza także fotostarzenie się skóry. Warto pamiętać, że choć kosmetyki z filtrem głównie kojarzą się nam jako kosmetyki do opalania, nie powinny one być wykorzystywane wyłącznie na plażach. Kosmetyki takie jak np. krem z filtrem do twarzy mogą i powinny być stosowane przez cały rok. W zależności jednak od potrzeb i przeznaczenia powinniśmy sięgać po ochronę różnego stopnia – krem SPF do twarzy z łagodniejszą ochroną np. spf 15 lub 20 może być przydatny w miesiącach z mniejszym udziałem słońca w ciągu dnia. Filtr do twarzy dobieramy także w zależności od stopnia wrażliwości naszej skóry, jasności karnacji oraz stopnia opalenia. Pamiętajmy, że używanie kosmetyków z filtrem – czy będzie to naturalny krem z filtrem UV, wegański filtr UV czy balsam do opalania – nie spowoduje tego, że utracimy szansę na piękną opaleniznę. Zatem jak przygotować się do opalania?
Bezpieczne i naturalne opalanie – jaki wskaźnik SPF wybrać?
Aby nasze opalanie było bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu, musimy dowiedzieć się w pierwszej kolejności, czym jest Sun Protector Factor (SPF) i jak go stosować. Jest to ujednolicony wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej – im wyższy czynnik SPF, tym wyższa ochrona przeciwsłoneczna. Popularnym mitem jest jednak przekonanie, że wysokie wskaźniki uniemożliwiają zdobycie złocistej opalenizny. W rzeczywistości opalenizna powstaje niezależnie od stosowania środków ochronnych w postaci kosmetyków z filtrem ultrafioletowym, to, co jednak zyskujemy przy używaniu odpowiedniego zabezpieczenia to brak oparzeń słonecznych. Opalenizna powstająca przy wykorzystaniu takich kosmetyków jak np. krem do opalania z wysokim spf np. 40 powstaje nieco wolniej a przyciemnianie skóry jest stopniowe. Korzystając z filtrów o mniejszej wartości zwiększamy także szansę na powstanie rumienia – oparzenia słonecznego. Wobec tego – jaki krem z filtrem wybrać? Początkowy wybór kosmetyku powinien być wypadkową wzięcia trzech czynników pod uwagę: stopień jasności i wrażliwości naszej skóry, intensywność słoneczną, na którą chcemy się wystawić oraz stopień ewentualnego wcześniejszego opalenia. Osoby z jasną karnacją, rude lub z piegami lub posiadające np. cerę naczynkową powinny zdecydować się na wybranie kosmetyku z SPF o wartości min. 30, taki jak Face Sunscreen SPF 30 do skóry twarzy lub Natural Sunscreen do ciała. Jeżeli na wakacje wybieramy się w nieco cieplejsze miejsca, powinniśmy także dostosować do tego odpowiedni SPF. Nasza skóra może nie być przygotowana na intensywność promieni słonecznych, które oferują kraje położone bliżej równika. Stopniowo, gdy na naszym ciele pojawiać się będzie znajome brązowienie można redukować wysokość wskaźnika i stosować stopniowo kremy o mniejszej ochronie. Szczególnej ochrony zwykle wymaga delikatniejsza skóra naszej twarzy – jaki krem z filtrem do twarzy będzie najlepszy? Do twarzy, a także dekoltu, skóry piersi lub miejsc, które zwykle nie są wystawiane na działanie promieni słonecznych warto stosować wyższe SPFy niż na resztę ciała.
Kremy z filtrem – czy to bezpieczne?
Kolejnym z mitów, z którymi można się zetknąć jest opinia, że kosmetyki z filtrami, zwłaszcza te zawierające filtry chemiczne, nie są tak bezpieczne dla organizmu jak np. naturalny balsam do ciała. Kosmetyki z filtrami UV zarówno fizycznymi, jak i chemicznymi nie są mniej bezpieczne od kosmetyków naturalnych. Wszystkie dopuszczone na rynek europejski kosmetyki przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej to bezpieczne kosmetyki z filtrami, których skuteczność i bezpieczeństwo gwarantują ścisłe regulacje prawne opracowane w oparciu o aktualny stan wiedzy naukowej. Bezpieczeństwo każdego ze składników promieniochronnych, a także ich odpowiednia ilość w produkcie końcowym są regulowane na terenie Unii Europejskiej w oparciu o opinię Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). Wbrew powszechnej opinii kosmetyki z filtrami chemicznymi są równie bezpieczne co kosmetyki naturalne. Kosmetyki naturalne jednak mają zwykle bardziej przejrzysty i zrozumiały skład, częściej można także wśród nich wybrać produkt ekologiczny.
Jak wyrównać koloryt ciała po opalaniu?
Przebarwienia skóry i nierówna opalenizna może być efektem wielu czynników: nieodpowiednie zabezpieczenie przed ekspozycją na słońce, niedopasowana wysokość wskaźnika SPF, zbyt rzadkie korzystanie z kosmetyków z filtrem podczas opalania lub niewłaściwa ich aplikacja. Wybierając balsam do opalania lub krem z filtrem do twarzy pamiętaj o tym, że raz nałożony nie zapewni nam odpowiedniej ochrony. Kluczowe jest, aby powtarzać aplikację środka co 2 do 4 godzin. Kosmetyk ściera się z naszej skóry, zmywa go także woda lub pot i należy nanosić go ponownie na skórę. Jeżeli już dojdzie do przebarwienia lub nierówności kolorytu – nie martw się – nie wszystko stracone. Warto sięgnąć po naturalne kosmetyki i rozwiązania, które pomogą nam ujednolicić koloryt skóry. Pierwszym ze sposób może być wykorzystanie peelingu – przygotowanie domowego peelingu cukrowego czy kawowego lub skorzystanie z gotowych naturalnych peelingów, jak na przykład Pink Himalayan Salt Scrub. Naturalne ścieranie się naskórka jest sposobem na rozjaśnienie opalenizny. Jeżeli jednak nie chcesz utracić stopnia przyciemnienia skóry, który już osiągnęłaś, możesz korzystać z różnych filtrów do poszczególnych partii ciała – jaśniejsze zabezpieczyć niższym filtrem, ciemniejsze – wyższym. W ten sposób powinnaś uzyskać wyrównanie nierówności. Szybszym sposobem będzie z kolei skorzystanie z produktów takich jak samoopalacz do ciała. Po kilku godzinach uzyskasz efekt, który będzie satysfakcjonujący. Jak wybrać odpowiedni? Zwróć uwagę na to aby nie zapychał porów, łatwo rozprowadzał się po skórze i nie zostawiał smug. Polecamy nasz samoopalacz organiczny Face Tan Water – po kilku użyciach zobaczysz stopniową zmianę kolorytu, co pozwoli bez stresu dopasować odcień tak, aby nie odróżniał się od reszty ciała.
Opalanie się może być zdrowie – w końcu najlepszy sposób na pozyskanie witaminy D to właśnie wystawienie się na promienie słoneczne! Pamiętaj jednak aby robić to z głową, bezpiecznie, a najlepiej też ekologicznie – dla swojego bezpieczeństwa i całej planety!