Poprawne plażowanie

Poprawne plażowanie

Przygotowanie do opalania pozwoli uniknąć nam wielu zagrożeń i defektów kosmetycznych. Dobre przygotowanie skóry to także szanse na lepszą i estetyczniejszą opaleniznę - bez oparzeń słonecznych i plam, a także zdrową i nawilżoną.

 

Zanim wyjdziesz na słońce 

Jak przygotować się do opalania? Najlepiej zacząć od wnętrza! W okresie letnim warto nieco zmodyfikować dietę i rozszerzyć ją o większy udział produktów zawierających duże ilości karotenoidów np. marchew czy brzoskwinie. W ten sposób wspomożemy proces świetlistego brązowienia naszej skóry. Z drugiej strony warto także przyjrzeć się, czy wśród spożywanych ziół nie ma tych, które mają właściwości fotouczulające i fototoksyczne – np. dziurawiec, rumianek, nagietek, arnika czy skrzyp polny. Ich obecność w diecie podczas opalania może spowodować rumienie, bolesne pęcherze czy palenie skóry. Co więcej, ich niekorzystne właściwości, na które możemy się narazić po ekspozycji na słońce, mogą pojawić się również wtedy, gdy używamy ich zewnętrznie. Dlatego warto także przyjrzeć się kosmetykom, których używamy na co dzień.

Zdrowa skóra, to przede wszystkim skóra nawilżona – większość z nas pamięta o nawilżaniu skóry po opalaniu, ale warto również o to zadbać jeszcze zanim wyjdziemy na plażę. Pamiętajmy, że każda ekspozycja skóry na słońce przyczynia się do jej szybszego starzenia, dlatego tak istotne jest zachowanie codziennej rutyny nawilżającej dla naszej skóry. Pomoże w tym Hydration Skin System z serii Eco by Sonya Driver – kosmetyki naturalne o składzie przeciwstarzeniowym i naturalnie nawilżającym. Żeby opalenizna była równa i bez przebarwień należy wcześniej użyć peelingu – opalenizna utrzymuje się w warstwie naskórka, dlatego warto wcześniej usunąć stary. Świetnie sprawdzi się w tym celu vegański peeling Pink Himalayan Salt Scrub. Kosmetyki ekologiczne takie jak ten to nie tylko bezpieczny produkt dla twojej skóry, ale również etyczny wybór.

 

Złote zasady opalania  

Kiedy już stajemy na plaży gotowi do zażywania słonecznej kąpieli, musimy pamiętać o kilku szczególnie ważnych zasadach, dzięki której będziemy wyglądać młodo i zdrowo, ale również unikniemy późniejszych przykrych komplikacji zdrowotnych.

  • Nie zapomnij o kremie z filtrem! Także w kategorii filtrów warto wybrać naturalny krem z filtrem UV, np. Natural Sunscreen – Krem Przeciwsłoneczny z dzikiej róży. Pamiętaj, że niektóre rejony naszego ciała czasami wymagają większej ochrony – w takim wypadku warto wybrać osobny np. krem z filtrem do twarzy, który ma SPF wyższy niż balsam do opalania, który używasz do reszty ciała. Pamiętaj, aby każdy krem do opalania nakładać na min. 30 min przed ekspozycją na słońce!
  • Opalanie w ciąży nie jest zabronione – wskazana jest jednak szczególna ostrożność, ponieważ skóra w trakcie ciąży może być szczególnie wrażliwa. Jeżeli w tym okresie źle znosisz upały, a promienie słonecznie są zbyt silne dla twojej skóry, wypróbuj naturalny samoopalacz np. Face Tan Water.
  • Stopniowo zwiększaj czas przebywania na słońcu zaczynając od bardzo krótkiego – 15 min. Dopiero z kolejnymi seriami opalania możesz zacząć wydłużać sesje opalania na słońcu. Unikniesz poparzeń i przebarwień, a także niebezpieczeństwa udaru słonecznego. Pamiętaj, aby nie opalać się w czasie, kiedy słońce świeci najsilniej!
  • Pamiętaj, że raz nałożony filtr do twarzy czy inne bezpieczne kremy z filtrem nie pozostają na skórze wiecznie. Pot, woda, piasek czy mechaniczne ścieranie przyczyniają się do tego, że filtr powoli schodzi z naszej skóry pozostawiając ją niezabezpieczoną. Warstwę filtru powinniśmy uzupełniać co 2 do 4 godzin. O tym jaki krem z filtrem wybrać, przeczytaj na naszej stronie.
  • Po opalaniu nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu. Opalanie jest dla skóry zawsze wyzwaniem – aby jej nie wysuszyć, należy pamiętać o warstwie nawilżającej po każdym opalaniu. Bio kosmetyki nawilżające zawsze będą najlepszym wyborem.

  

Czego unikać podczas opalania i kiedy się nie opalać?  

Podczas opalania mogą czyhać na nas różne pułapki, które spowodują, że opalanie nie będzie przyjemne i satysfakcjonujące. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

  • Niektóre leki mogą zawierać składniki, które sprawiają, że długotrwałe przebywanie na słońcu może wywołać zagrożenie dla naszego zdrowia. Niektóre z takich leków możemy znaleźć wśród grup leków przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych, antybiotyków czy przeciwpadaczkowych. Jeżeli zażywasz jakieś leki koniecznie przeczytaj ulotki swoich leków, a także skonsultuj z lekarzem możliwość opalania. Pamiętaj, że nawet doraźne, powszechnie stosowane leki mogą wywoływać różne niechciane efekty podczas opalania.
  • Opalanie się może być przeciwskazaniem do niektórych zabiegów kosmetycznych jak np. depilacja laserowa lub zabiegi wybielające. Zarówno niedługo przed pierwszym zabiegiem, a także pomiędzy poszczególnymi seriami.
  • Zwróć uwagę na inne kosmetyki niż kosmetyki do opalania, których używasz. Niektóre produkty do skóry, ale także włosów, a nawet perfumy i dezodoranty mogą zawierać składniki, których używanie podczas opalania może prowadzić do przebarwień.

 

Jeżeli nie słońce, to co? Samoopalacze na ratunek.

Samoopalacze są świetną alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie lubią się opalać na słońcu. Samoopalacz w ciąży jest też często bezpieczniejszym rozwiązaniem dla przyszłych mam, które nie chcą rezygnować z opalenizny. Jak wybrać najlepszy samoopalacz? Dobry samoopalacz to samoopalacz bez smug, nawilżający i łatwo rozprowadzający się po skórze. Czasami warto zastanowić się, czy nie powinniśmy używać różnych produktów do różnych rejonów naszego ciała – inny np. naturalny samoopalacz do twarzy a inny samoopalacz do ciała. Dlaczego? Samoopalacz do twarzy powinien mieć mniej substancji natłuszczających po to, aby nie zapychać porów powodując nieestetyczne problemy z cerą i nadmiernym świeceniem.

Najlepsze samoopalacze wykorzystamy nie tylko jako zastępnik dla promieni słonecznych. Jeżeli w trakcie opalania naraziłeś lub naraziłaś się ja jakieś błędy i w efekcie czego masz przebarwienia i nierówności w opaleniu – samoopalacz pozwoli wyrównać koloryt skóry. W tym celu dobierz odpowiednio odcień do miejsc w którym chcesz go nanieść. Zanim go jednak użyjesz zażyj relaksującej kąpieli, przy której skorzystasz z peelingu – usuwając stary naskórek możesz nieco rozjaśnić skórę. Warto to robić przed użyciem samoopalacza. Pamiętaj, żeby samoopalacz nakładać zawsze w rękawicy!

A co jeżeli efekt jest niezadawalający lub użyliśmy złego odcieniu? Jak zmyć samoopalacz? Nie potrzebujesz do tego specjalnych kosmetyków – warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. W tej roli doskonale sprawdzi się domowy peeling na bazie kawy lub gruboziarnistego cukru. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystywanie soku z cytryny. Jeżeli samoopalacz chcesz usunąć tylko miejscowo, możesz użyć plasterka cytryny.

Samoopalaczem czy słońcem zdobyta opalenizna może odwdzięczyć nam się młodo wyglądającą skórą. Nieważne jak się opalasz, pamiętaj, że to jeden z najprzyjemniejszych okresów, w którym możemy sobie pozwolić na relaks. Korzystaj z niego! Zdrowo i bepiecznie.