Jaki peeling będzie najlepszy dla ciebie i ekosystemu?

Jaki peeling będzie najlepszy dla ciebie i ekosystemu?

Peeling jest jednym z istotniejszych zabiegów, którym powinnyśmy się poddawać w regularnej pielęgnacji skóry, zwłaszcza twarzy. Szerokie zastosowanie pozwala na uzyskanie dużego spektrum pozytywnych efektów: od rozjaśnienia przebarwień, poprawienie nawilżenia skóry do złagodzenia widoczności zmarszczek. Peeling w takim ujęciu jawi się niemal jako vademecum na niemal każdą naszą kosmetyczną bolączkę. Jakie są jego rodzaje, co można uzyskać, dzięki regularnemu stosowaniu i czy ma równie pozytywny efekt na środowisko?

  

Zastosowanie

Stosowanie peelingu pozwala w domowych warunkach zadbać o zdrowy wygląd skóry. Jego działanie jest bardzo proste: poprzez ścieranie, czy też złuszczanie starego naskórka pozwalamy skórze na jej lepsze dotlenienie, regenerację oraz wchłonięcie składników odżywczych z kosmetyków. Peeling do ciała, a w szczególności domowy peeling do twarzy, aby był najskuteczniejszy powinien być odpowiednio dobrany, dlatego bardzo istotne jest świadome i kontrolowane usuwanie martwego naskórka dostosowane do potrzeb danego rodzaju cery. Jakie korzyści przyniesie peeling do twarzy czy do ciała? Mechanizm ścierana zewnętrznej warstwy naszej skóry pobudza mechanizmy regeneracyjne – dzięki temu możemy rozjaśnić przebarwienia, które pojawiły się np. po opalaniu, spłycić delikatne zbliznowacenia, ujędrnić i uelastycznić skórę, co zwłaszcza przy cerze dojrzałej może oznaczać również efekt wygładzenia zmarszczek. Podobny efekt możemy również zauważyć przy stosowaniu peelingu do rozstępów a oprócz tego możemy zadziałać również przeciwcellulitowo. Dzięki usunięciu martwego naskórka poprawiamy także wchłanialność składników zawartych w kosmetykach, które stosujemy po zabiegu. W zależności jednak od rodzaju peelingu możemy uzyskać inną kaskadę efektów, dlatego zastanawiając się, jaki peeling wybrać należy pochylić się w pierwszej kolejności nad jego rodzajami.

 

Rodzaje peelingu

Pierwszym, najpopularniejszym i najczęściej stosowanym, zwłaszcza w domowych warunkach jest peeling mechaniczny. Drobinki ścierające umieszczone w produkcie kosmetycznym usuwają starą warstwę skóry. W zależności od rodzaju materiału z którego jest wykonany materiał ścierny oraz jego rozmiar możemy wyróżnić peeling drobnoziarnisty i peeling gruboziarnisty, a także m.in. peeling solny i peeling cukrowy.

Innym rodzajem peelingu jest peeling enzymatyczny. Choć nazwa może brzmieć dla niektórych nieco eterycznie, nie ma w nim niestety żadnej magii, choć w grę wchodzi znikanie. Peeling enzymatyczny dzięki zawartym składnikom rozpuszcza martwy naskórek. Jest znacznie delikatniejszy niż peeling mechaniczny co sprawia, że jest to dobry peeling do twarzy, zwłaszcza dla osób, u których nie sprawdził się peeling z użyciem drobinek ścieralnych.

Ciekawą alternatywą może być peeling typu gommage, który jest połączeniem drobinek oraz enzymów rozpuszczających. Może zawierać również kwasy owocowe, a jego konsystencja, bardziej kremowa i gęstsza, uprzyjemnia sam zabieg, który można samodzielne wykonać w domu. Podczas jego stosowania pozwalamy najpierw działać substancjom rozpuszczającym, a dopiero później wykorzystujemy możliwości mechanicznego ścierania.

Peelingi chemiczne, które są stosowane w gabinetach kosmetycznych lub w gabinetach medycyny estetycznej uchodzą za bardziej agresywne. W zależności od stężenia substancji peelingującej, można uzyskać silniejsze lub bardziej powierzchniowe efekty, niemniej celem peelingów chemicznych jest głębsze pobudzenie regeneracyjne skóry. Najczęściej stosuje się alfa-hydrokwasy (AHA), beta-hydrokwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA). Na zabiegi i czas regeneracyjny należy przeznaczyć jednak więcej czasu, ze względu na to, że wymuszają one ściągnięcie się całych płatów skóry z obszaru poddanego procesowi peelingowania.

Innym rodzajem jest mikrodermabrazja, która wykonywana przez profesjonalistę dociera do głębszych warstw, ale umożliwia wykonanie go w każdym momencie, bo nie pozostawia żadnych śladów ingerencji na skórze. Jak każdy rodzaj peelingu, wymaga serii zabiegów, by utrzymać uzyskany efekt.

 

Jaki peeling dla jakiej cery?

 Peelingi to jedne z tych zabiegów, które dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu mogą być wykorzystywane przez większość osób. Wybierając jednak najlepszy peeling do twarzy, peeling antycellulitowy czy jakikolwiek inny należy odpowiednio dopasować go do naszej cery oraz efektów, które chcemy uzyskać. Zatem – jak wybrać peeling?

Peeling z drobinami, zarówno naturalnymi, jak i sztucznymi, nie jest polecany do cery z problemami, np. z trądzikiem oraz do cery wrażliwej czy naczynkowej. Mechaniczne ścieranie może zaostrzyć problemy skórne. Wyjątek może tutaj stanowić peeling gommage, który jeżeli posiada kuleczki wyjątkowo drobne, może nie podrażniać cery wrażliwej. Peelingi ziarniste sprawdzą się doskonale w problemach cery tłustej (szczególnie peeling gruboziarnisty do twarzy), mieszanej i normalnej (najlepiej wypróbować peeling drobnoziarnisty w pierwszej kolejności). Enzymatyczne z kolei świetnie sprawdzą się w przypadku cery wrażliwej lub naczynkowej.

Jeżeli problemy, z którymi się borykamy nie są głębokie warto najpierw skorzystać z peelingów powierzchniowych, czyli ziarnistych i gommage. Jeżeli twoja cera ma poważniejsze problemy np. z zaskórnikami, a peelingi powierzchniowe nie dają rady, warto wypróbować peelingi średniogłębokie, czyli enzymatyczne oraz gommage. Jeżeli zależy nam na silniejszym zniwelowaniu np. zmarszczek można rozważyć peelingi głębokie, czyli chemiczne lub medyczne. Należy jednak pamiętać, że nie należy wykonywać zabiegów samodzielnie a zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów.

  

Wpływ na środowisko i alternatywa w postaci ekologicznego peelingu

Rodzaj i zastosowanie to jednak nie jedyne kryterium i aspekty, które wpływają na wybór odpowiedniego kosmetyku. Nie bez znaczenia jest również dla wielu kwestia wegańskości oraz tego czy wykorzystywane peelingi to kosmetyki cruelty-free. Wegańska pielęgnacja w postaci ekologicznych i wegańskich peelingów jest jak najbardziej możliwa, a nawet coraz bardziej popularna. Dlaczego? Peelingi ziarniste, które w swoim składzie nie wykorzystują naturalnych drobinek, w zamian stosując sztuczne tworzywa, które umieszczone w produkcie działają ścierająco. Choć nie ma to bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie podczas użycia, stanowi jednak część makroproblemu w naszym ekosystemie – czyli wpływ mikroplastiku na środowisko. Mikroplastik wykorzystywany chętnie przez producentów w tego typu produktach zanieczyszcza florę i faunę morską. Co więcej, najnowsze badania wykazały również obecność mikroplastiku także w organizmach ludzi, choć nie wiemy jeszcze jakie niesie to konsekwencje dla naszego zdrowia.

Świetną alternatywą są peelingi wykorzystujące naturalne, ulegające rozkładowi drobinki np. w postaci kryształków soli lub cukru. Innym, interesującym rozwiązaniem będzie peeling z kawy na twarz. Każdy z nich można wykonać samodzielnie w domu, co również przyczyni się do ograniczenia produkcji plastiku przez wybieranie produktów, które już posiadamy w domu i wykorzystywanie ich w wielu różnych celach. Dzięki temu zastępujemy kolejne i kolejne opakowania, które na co dzień kupujemy. Jeżeli jednak diy nie jest rozwiązaniem dla ciebie, możesz wybrać gotowe rozwiązania, które dzięki temu, że są z naturalnych wegańskich składników i w pisują się w filozofię cruelty-free będą miały nie tylko dobry wpływ na twoją skórę, ale również na środowisko. Jednym z takich produktów jest Pink Himalayan Salt Scrub Eco by Sonya Driver – w składzie znajdziemy m.in. różową sól himalajską, trawę cytrynową, olej kokosowy i olej z orzechów macadamia. Sól himalajska pomoże usunąć martwy naskórek w tłustej cerze i doskonale sprawdzi się jako peeling twarzy czy peeling dla mężczyzn. Może być wykorzystywany w połączeniu z naszą Extreme Exfoliant Glove – rękawicą do peelingu. Rękawica do peelingu może być wykorzystywana na mokro np. wraz z Super Acai Exfoliator, naszym peelingiem wykorzystującym właściwości jagód Acai, kokosu i soli magnezowych. Może również być wykorzystywana na sucho, dzięki czemu poprawi krążenie i zapewni masaż relaksujący.

Nasze kosmetyki, w tym także peelingi, to kosmetyki wegańskie, które dzięki naturalnym składnikom nie tylko są etycznym wyborem ze względu na nie wspieranie przemysłu okrutnego dla zwierząt, ale również nie przyczyniającymi się do zanieczyszczania flory i fauny wodnej.