Witamina C na twarz | Jak stosować, efekty

Witamina C to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób, na poprawę odporności. Chociaż kojarzona jest z cytrusami, największe pokłady kwasu askorbinowego posiada dzika róża, rokitnik oraz czarna porzeczka. Okazuje się jednak, że witamina C to nie tylko sposób na zdrowy organizm, ale także piękną skórę. Dlaczego tak się dzieje? Jak działa witamina C na twarz i jakie efekty można dzięki niej uzyskać? Zapraszamy do lektury.

Witamina C na twarz | Cudowny składnik aktywny

Posiadanie zdrowej, promiennej cery wymaga niestety większego zaangażowania, niż tylko pielęgnacji sprowadzającej się do szybkiego mycia twarzy i wklepywania przypadkowego kremu w skórę. Rutyna pielęgnacyjna, w skład której wchodzą produkty bogate w składniki aktywne, to prawdziwy sekret pięknej i młodzieńczej cery. Czym są składniki aktywne i dlaczego witamina C się do nich zalicza?

Co to są składniki aktywne?

Składniki aktywne, zwane także składnikami czynnymi, to substancje zawarte w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych, które wykazują się efektem terapeutycznym. Przez efekt terapeutyczny rozumie się indywidualne działanie poszczególnych substancji na naszą skórę. Składniki aktywne - takie jak witamina C - stanowią kluczową część poszczególnego kosmetyku. Odpowiadają one za poprawę stanu cery oraz działanie produktu. To właśnie składniki aktywne definiują efekty, jakie można uzyskać po stosowaniu wybranego preparatu.

Witamina C w kosmetykach

Branża kosmetyczna w ostatnich czasach coraz częściej wypuszcza na rynek produkty zawierające witaminę C. Co więcej, produkty te są równie popularne wśród miłośniczek i miłośników pielęgnacji, co specyfiki z kwasem hialuronowym, peptydami czy retinolem. Kwas askorbinowy jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pomaga także przyspieszyć proces gojenia się ran i aktywuje enzymy w ciele. Witaminę C zawierają liczne produkty do pielęgnacji twarzy, w tym w sera oraz kremy.

Witamina C na twarz | Efekty

Stosując witaminę C na twarz, możemy spodziewać się wielu pozytywnych efektów. Jakie to efekty? Przede wszystkim, kwas askorbinowy - zwany również witaminą młodości -, wspomaga syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność oraz sprężystość skóry. W dodatku, witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zmarszczek. To prawdziwy sprzymierzeniec skóry dojrzałej. Witamina C jest w stanie wyrównać koloryt cery oraz rozjaśnić przebarwienia - w tym nieestetyczne cienie pod oczami. Właściwości przeciwzapalne kwasu askorbinowego sprawiają, że ten składnik aktywny nada się również do pielęgnacji cery trądzikowej.

Jakie jeszcze efekty daje witamina C na twarz?

  • Spowalnia proces starzenia się skóry.
  • Chroni naczynia krwionośne przed pękaniem.
  • Stymuluje syntezę ceramidów, dbając tym samym o odpowiedni stopień nawilżenia skóry.
  • Pełni funkcję przeciwutleniacza, a więc chroni skórę twarzy przed działaniem wolnych rodników.
  • Wspiera działanie nałożonego wcześniej produktu do ochrony przeciwsłonecznej (na przykład kremu z filtrem).

Witamina C na twarz | Jak stosować?

Rekomendowanym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem stosowania witaminy C na twarz, jest korzystanie z gotowych kosmetyków - najlepiej naturalnych - zawierających w sobie kwas askorbinowy. Mogą to być wcześniej wspomniane sera i kremy do twarzy z witaminą C. Istnieje także możliwość samodzielnego stworzenia preparatu z dostępnych w sklepach półproduktów, jednak w tym wypadku trzeba zachować szczególną ostrożność w czasie doboru stężenia powyższej witaminy. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w tym zakresie, lepiej nie eksperymentować i zaufać doświadczeniu renomowanych producentów i marek kosmetycznych.

Witamina C na twarz | Do jakiej cery?

Wcześniej wspomniana cera dojrzała zyska najwięcej korzyści ze stosowania witaminy C. Zazwyczaj boryka się ona z problemem matowości, braku jędrności i zdrowego kolorytu. Niekiedy też pojawiają się na niej przebarwienia słoneczne, czy też stany zapalne - wszystko to na szczęście można zredukować przy pomocy kosmetyków z kwasem askorbinowym. Cera trądzikowa i cera tłusta również skorzysta aplikując witaminę C na twarz, głównie ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz zapobiegające utlenianiu sebum na skórze.

Kiedy stosować witaminę C na twarz?

Częstotliwość aplikowania kosmetyków z witaminą C na twarz, uzależniona jest od naszych osobistych preferencji i potrzeb. W większości przypadków, zaleca się jednak nakładanie produktu z kwasem askorbinowym rano, na oczyszczoną skórę twarzy. Warto pamiętać, że witamina C nie wykazuje właściwości fotouczulających - może być więc stosowana bez przeszkód również latem.

Witamina C pod oczy

Zastanawiasz się, jak stosować witaminę C pod oczy? Spieszymy z wyjaśnieniami! Jak wspominaliśmy wcześniej, kwas askorbinowy wyrównuje naturalny koloryt cery oraz rozjaśnia przebarwienia - w tym uciążliwe cienie pod oczami. Stosowanie witaminy C pod oczy zmniejsza zasinienie i obrzęki, spowodowane niedoborem snu lub genetycznymi predyspozycjami. Wystarczy wybrany kosmetyk zawierający kwas askorbinowy, delikatnie wklepać w skórę pod oczami , do dwóch razy dziennie. Należy jednak pamiętać, że produkt musi być dedykowany do pielęgnacji tego obszaru - jest on niezwykle wrażliwy i łatwo go uszkodzić.

Witamina C na twarz w trakcie ciąży

Aplikacja produktów zawierających kwas askorbinowy na twarz, w trakcie ciąży jest zupełnie bezpieczna - chyba, że ulotka dołączona do kosmetyku mówi inaczej. Witamina C stosowana zarówno pod oczy, jak i na całą powierzchnię twarzy, w zdecydowanej większości przypadków nie zaszkodzi ani przyszłej mamie, ani dziecku.

Witamina C na twarz dziecka

Stosowanie witaminy C na dziecięce twarze objęte jest ryzykiem podrażnienia ich delikatnej skóry. Przed nałożeniem kosmetyku zawierającego kwas askorbinowy, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy nie istnieje jego łagodniejsza, przyjazna dzieciom alternatywa. Przypominamy, że produkty pielęgnacyjne z witaminą C przeznaczone są głównie dla osób dorosłych z cerą trądzikową, dojrzałą lub też tłustą.

Formy witaminy C

Witamina C w składach produktów kosmetycznych może przybierać różne nazwy. Najczęściej spotyka się:

  • Kwas L-askorbinowy - to bardzo mocna forma witaminy C. Wykazuje silne i szybkie działanie, w szczególności na przebarwienia. Niestety, kwas L-askorbinowy jest dość niestabilny. Nie współpracuje z większością składników aktywnych i działa drażniąco na skórę.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu - to kolejna forma witaminy C, słynąca ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych. Przeciwdziała zatykaniu gruczołów łojowych.
  • 3-O Etylowy kwas askorbinowy - forma witaminy C, wykazująca bardzo wysoką stabilność. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, redukuje blizny potrądzikowe oraz rozjaśnia skórę.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu - do skutecznego działania potrzebuje większych stężeń, niż inne formy kwasu askorbinowego. Jest łagodna dla skóry i może być stosowana przez kobiety karmiące piersią oraz ciężarne.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu - olejowa forma kwasu askorbinowego. Cechuje się najlepszą przenikalnością w głąb skóry. Tetraizopalmitynian askorbylu jest skuteczny już przy niskim stężeniu i nie podrażnia cery.

Witamina C na twarz | Z czym jej nie łączyć?

Niestety, witamina C - podobnie jak wiele innych składników aktywnych - nie powinna być łączona z niektórymi substancjami. Mowa tutaj przede wszystkim o retinolu. Retinol neutralizuje działanie kwasu askorbinowego w wyniku powstałej reakcji chemicznej. Dla maksymalnych efektów ze stosowania obu składników aktywnych, produkty z witaminą C nakładaj na twarz rano, natomiast te na bazie retinolu - wieczorem.

Kwas askorbinowy i niacynamid to kolejny niepożądany duet. Ponieważ oba składniki aktywne zawierają skrajne pH, wzajemnie neutralizują swoje działanie. Co więcej, w niektórych przypadkach wytwarzają kwas nikotynowy, który drażni skórę twarzy i pozostawia na niej podrażnienia.

Kwasy AHA/BHA i witamina C również powinny być stosowane oddzielnie. W przeciwnym razie, na skórze twarzy mogą pojawić się silne podrażnienia.

Witamina C na twarz | Z czym ją łączyć?

Wiemy już, z czym nie zestawiać kwasu askorbinowego. Z czym jednak warto łączyć witaminę C? Jednym z takich składników aktywnych jest kwas hialuronowy, który doskonale uzupełnia właściwości kwasu askorbinowego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku naturalnych olejków - takie połączenie z witaminą C również jest jak najbardziej wskazane.

Witamina C na twarz | Podsumowanie

Jeśli jesteś posiadaczem cery tłustej, dojrzałej lub trądzikowej, albo zmagasz się z uciążliwymi przebarwieniami na twarzy, koniecznie wypróbuj kosmetyki z witaminą C. Kwas askorbinowy, jako składnik aktywny licznych produktów pielęgnacyjnych, wykazuje silne działanie przeciwutleniające, rozjaśniające oraz przeciwstarzeniowe. Zapobiega zmarszczkom, walczy z bliznami potrądzikowymi, a także poprawia sprężystość skóry. Jeśli jeszcze nie próbowałeś stosować witaminy C na twarz, właśnie teraz jest najlepszy moment, żeby to zrobić.

Product added to compare.